Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów ma wiele przyczyn, dlatego często nie wiemy co sprawia, że musimy zmagać się z tą jakże przykrą i nieestetyczną dolegliwością. Coraz więcej osób – kobiet i mężczyzn, skarży się na ten problem, a jego przyczyny bywają rozmaite jak: zmiany hormonalne, stosowanie niektórych leków, nieprawidłowa pielęgnacja włosów, schorzenia genetyczne, zła dieta, itp. Wypadanie włosów u kobiet przykładowo, może wiązać się z okresem ciąży lub menopauzy, ale również pojawiać się może przy infekcjach czy chorobach ogólnoustrojowych typu toczeń, a także problemach skóry głowy jak grzybica.

Przyczyny wypadania włosów określone przez ekspertów to głównie niewłaściwe czesanie – ciągłe noszenie jednego upięcia, które osłabia niektóre mieszki włosowe, częste tapirowanie, upinanie czy stosowanie środków kosmetycznych w nadmiarze lub o niebezpiecznym dla włosów składzie, nadmierna temperatura stosowana zarówno w modelowaniu (suszenie, prostowanie, kręcenie) jak i myciu włosów.

Przyczynami wypadania włosów może być jednak również zatrucie toksynami jak rtęć czy arsen, nadmierne palenie papierosów – dym papierosowy szczególnie niekorzystnie wpływa na kondycję włosów, życie w ciągłym stresie, kuracje związane z chemioterapią, przejście chorób zakaźnych, pojawienie się chorób ogólnoustrojowych, stosowanie niektórych rodzajów leków, choroby skóry głowy, a także choroby psychiczne.

Kobiety często cierpią z powodu utraty włosów na skutek menopauzy lub po ciąży, kiedy to następują intensywne zmiany hormonalne, a włosy stają się wówczas wyjątkowo słabe. Wypadające włosy to również rezultat nieprawidłowej diety, która uboga jest w składniki odżywcze, niezbędne dla zdrowia naszych włosów. Stan włosów często odzwierciedla nasze problemy z niedoborami składników, a także z samym zdrowiem. Gdy pojawia się nadmierne wypadanie włosów, warto zweryfikować czy spożywamy odpowiednie ilości żelaza, białka, biotyny i innych witamin z grupy B.

Niedobory składników jak żelazo, nie należą do łatwych w diagnozie, jednak wypadanie włosów stanowi jeden z ważnych objawów. (dodatkowo pojawiają się również nadmierne męczenie czy bladość). Jak widać problemów przyczyniających się d wypadania jest naprawdę wiele, dlatego też zanim przystąpimy do szukania rozwiązań, warto określić, co w naszym przypadku może stanowić główną przyczynę złej kondycji włosów.